Letecký výcvik PPL(A) – letouny

1. Základní výcvik
Požadavky na žáka:
1. Věk minimálně 17let
2. Žadatel o PPL musí mít platný lékařský posudek o zdravotní způsobilosti 1. nebo 2. třídy
3. Před zahájením praktického výcviku platný průkaz radiotelefonisty (kurz je součástí teoretické přípravy)

Nezbytnosti:
* zdravotní způsobilost 1. a 2. třídy:

Ústav leteckého zdravotnictví
Generála Píky 1

Průběh kurzu:
* Teorie
Teoretická předletová příprava probíhá v nové učebně na letišti Sazená.

Teorie v rozsahu 50 hodin probíhá formou přednášek a konzultací, druhá část teoretické přípravy probíhá formou samostudia a konzultací.

Osnova teoretické části obsahuje:
letecký zákon, všeobecné znalosti letadla, plánování a provedení letu, lidskou výkonnost a omezení, meteorologii, navigaci, provozní postupy, základy letu a komunikace.

* Praxe
Minimum letových hodin dle osnovy je 45.
Držitelé platného pilotního průkazu ULLa, kluzáků a vrtulníků si mohou započítat 10% svého náletu ve funkci velícího pilota, nejvýše však 10 hodin, do celkového počtu letových hodin k získání PPL.
Výcvik létáme na letadlech typu Cessna 150 nebo Piper PA-28.

Osnova letové výuky PPL:
1. předletové činnosti zahrnující určení hmotnosti a vyvážení, prohlídku a ošetření letounu
2. letištní provoz a uspořádání letového provozu, opatření a postupy k zabránění srážkám
3. řízení letounu podle vnější vizuální orientace
4. let při kriticky malých rychlostech letu, rozpoznání a vybírání počínajícího přetažení a pádu
5. let při kritických vysokých rychlostech letu, rozpoznání a vybrání letu ve spirále
6. vzlety a přistání obvyklé a s bočním větrem
7. vzlety s maximální výkonností, přistávání na krátké plochy
8. let pouze podle přístrojů, zahrnující provedení zatáčky o 180 stupňů v horizontu
9. navigační lety s využitím vizuální orientace, navigace výpočtem
10. nouzové postupy
11. přílety, odlety a přelety řízených letišť, postupy komunikace a frazeologie

* Závěr kurzu
Teoretická zkouška se skládá na Úřadu civilního letectví formou testu. Praktické dovednosti ověří zkušební komisař ( examinátor ) Úřadu civilního letectví.

2. Přeškolení na typ letounu Piper PA-28, Cessna 150
pro držitele platných pilotních průkazů PPL, CPL, ATPL

3. Noční létání, noční navigační lety
Láká Vás noční navigační let? Chcete přistávat v noci na osvětlenou dráhu ? Je tento pokračující kurz určen právě Vám.
Podmínkou pro výcvik nočních letů je platný pilotní průkaz, přeškolení na typ Piper PA-28, platný průkaz radiooperátora.

Letecký výcvik PPL(A) – letouny