Kurz lektorů odborného výcviku obsluh stavebních strojů

Úvod
Lektoři odborného výcviku, působící ve výcvikových zařízeních zřízených podle vyhlášky Ministerstva stavebnictví č. 77/1965 Sb., o výcviku, způsobilosti a registraci obsluh stavebních strojů, musí mít potřebné teoretické znalosti, praktické zkušenosti a odpovídající lektorské dovednosti. Nutným předpokladem kvalifikovaného předávání znalostí a zkušeností je znalost širších souvislostí provozu stavebních strojů. Kurz se zaměřuje i na tyto znalosti a jeho absolvování, spolu se splněním dalších podmínek, dává předpoklad pro kvalifikovanou lektorskou činnost. Kurz je zaměřen na lektorskou činnost v odborném výcviku obsluh stavebních strojů zařazených do I. kategorie, tj. strojů a zařízení původního seznamu vyhlášky Ministerstva stavebnictví č. 77/1965 Sb. (převážně zemní stroje) a elektrocentrál, vrtných souprav pro skalní práce a strojů pro zakládání podle citované vyhlášky ve znění výnosu č. 1/1981 Ministerstva stavebnictví ČSR, § 1, písm. c), d), a e).

Cíle
Seznámení s kvalifikačními požadavky na obsluhy stavebních strojů a postupy pro organizování výcviku. Získání přehledu o skladbě a obsahu osnov odborného výcviku obsluh stavebních strojů včetně rozsahu a hloubky výuky jednotlivých tematických celků. Prohloubení odborných znalostí z vybraných tematických celků odborného výcviku. Získání základních lektorských dovedností.

Obsah
Kvalifikační požadavky na obsluhy stavebních strojů, vyhláška Ministerstva stavebnictví č. 77/1965 Sb. a související předpisy. Postupy při zajišťování kvalifikace obsluh stavebních strojů, výcvik, činnost výcvikových zařízení obsluh stavebních strojů. Osnovy odborného výcviku obsluh stavebních strojů. Bezpečnost práce a ochrana zdraví při práci se stavebními stroji. Vybrané části tematických celků – konstrukce strojů a zařízení, technologie a provádění prací, provoz a údržba strojů a zařízení. Pedagogická příprava. Ověření způsobilosti účastníků k lektorské činnosti v odborném výcviku obsluh stavebních strojů, vydání lektorského osvědčení. Absolvent získá osvědčení způsobilosti k lektorské činnosti pro jím vybrané tematické celky, z nichž složí úspěšně zkoušku a prokáže předpoklady pro kvalifikovaný výkon lektorské činnosti. Pozn.: Osvědčení způsobilosti k lektorské činnosti se vydává pro tematické celky: konstrukce strojů a zařízení, technologie a provádění prací, provoz a údržba strojů a zařízení, BOZP a životní prostředí.

Metodika
Výklad s cílenou diskuzí.

Určeno
Odborníkům s vysokoškolským nebo středoškolským vzděláním technického směru a praxí v oboru mechanizace stavebních prací (doporučujeme minimálně pětiletou praxi), kteří mají zájem o zvýšení své kvalifikace pro lektorskou činnost v odborném výcviku obsluh stavebních strojů a získání osvědčení způsobilosti k lektorské činnosti v odborném výcviku obsluh stavebních strojů zařazených do I. kategorie. Osvědčení má platnost 5 let.

Kurz lektorů odborného výcviku obsluh stavebních strojů

3.11.2014 –  7.11.2014  Praha