Čtení výkresové dokumentace II – geometrické tolerance

Úvod
Výkresová dokumentace je základním dorozumívacím prostředkem ve výrobě. Její správné pochopení a umění číst v této dokumentaci je základním předpokladem úspěšné výroby. V rámci navazujícího dvoudenního školení, které navazuje na obsah kurzu Čtení výkresové dokumentace, se budou účastníci zabývat geometrickými tolerancemi. Na školení je možné přivést vlastní výkresovou toleranci.

Cíle
Cílem kurzu je seznámit účastníky se základy výkresové dokumentace, prohloubit prostorovou představivost.

Obsah
Výklad a použití souvisejících norem ISO, EN a ANSI/ASME Y 14.5M ve strojírenské výrobě. Kótování na technických výkresech s použitím nových způsobů a značek. Tolerování rozměrů (včetně nepředepsaných (všeobecných tolerancí)), druhy uložení, vyčíslení tolerancí na příkladu – použití tabulek uložení. Tolerance tvaru a polohy, použití a značení na výkresech (popis tolerancí tvaru, polohy, průběhu, orientace, modifikátory tolerancí. Způsob zápisu tolerancí, samostatný tol. rámeček x samostatné segmenty rámečku. Předepsané geometrické tolerance k jednomu nebo více prvkům (základní – primární, sekundární, terciální). Stupně volnosti odnímané základnami. Referenční body konstrukce (pro odměřovací stroje, konstrukci kubingů a lér, pro konstrukci a upnutí v přípravcích pro měření). Předepisování textury povrchu (drsnost), aplikace na výkresech. Nové trendy v technické dokumentaci.

Metodika
Výklad, řízená diskuze, praktická cvičení.

Určeno
Pracovníkům výroby.