AGE MANAGEMENT

aneb Personální řízení s přihlédnutím k věku

Age management – tedy personální řízení s přihlédnutím k věku – se začíná prosazovat i v českých firmách. S ohledem na vývoj demografické situace a stárnutí společnosti v ČR se jedná o velmi aktuální téma. Změny věkové struktury začínají postupně ovlivňovat celou společnost, stárnutí populace a pracovní síly představuje nejenom vážné ekonomické, ale zejména sociální dopady. Vzhledem k prodlužování pracovního života je tedy nejen v zájmu společnosti, ale i každého jednotlivce a také firem podporovat metody, které umožní podpořit pracovní schopnost. Jedním z možných řešení je zavádění principů age managementu.

Hlavní cíle kurzu

• Naučíte se definovat pojem age management a seznámíme vás s jeho historickým vývojem
  • Seznámíte se se základními pojmy v oblasti age managementu a s principy personální politiky z pohledu věku
  • Seznámíte se s konceptem pracovní schopnosti a jeho jednotlivými složkami
  • Poznáte nástroj na měření pracovní schopnosti – Work Ability Index
  • Naučíte se pracovat s výhodami věkově diverzifikovaných pracovních týmů a možnostmi předcházení věkové diskriminaci
  • Seznámíte se s možností implementace age managementu do českých firem a s příklady dobré praxe
  • Seznámíte se s dalším vývojem age managementu v ČR

Jak kurz probíhá
Kurz vás seznámí s novým pohledem na personální činnosti z pohledu věku a s přihlédnutím k silným a slabým stránkám jednotlivých věkových skupin na pracovišti. V kurzu budou samozřejmě teoretické bloky, ale vždy budou doplněny o diskusi, podněty a příklady z praxe, výměnu zkušeností mezi účastníky kurzu.

Komu je kurz určen

• Manažerům, personalistům a pracovníkům HR oddělení, kteří se zabývají otázkou demografických změn na pracovišti,
  • podnikatelům, kteří vedou střední a malé firmy,
  • absolventům středních, vyšších a vysokých škol, kteří se připravují na reálný vstup do personální praxe,
  • … a všem, kteří mají o toto téma zájem.

Obsah kurzu

• Pojem age management – historický vývoj, jeho jednotlivé úrovně a základní pilíře
  • Možnosti personální politiky s ohledem na věk zaměstnanců v návaznosti na demografický vývoj
  • Koncept pracovní schopnosti - vysvětlení modelu pracovní schopnosti, který vytvořili pracovníci Finského institutu pracovního zdraví v Helsinkách a jeho jednotlivých složek
  • Metoda měření pracovní schopnosti – Work Ability Index
  • Praktická část možností implementace age managementu v českých firmách
  • Seznámení s konkrétními možnostmi uplatnění a jednotlivými kroky při implementaci age managementu v organizacích
  • Příklady dobré praxe z ČR i ostatních zemí EU
  • Konkrétní plán pro zavádění age managementu - možnost individuálního řešení individuálních problémů účastníků se zaváděním, porada s lektorem

Lektor kurzu
Kurz je veden zkušenou lektorkou s mnohaletou praxí v oblasti vzdělávání dospělých. Lektorka Mgr. Ilona Štorová byla vedoucí projektu, který age management do České republiky přinesl z Finska, této oblasti se dále intenzivně věnuje. Není pouze teoretikem - oboru, který školí, se v praxi věnuje řadu let a je v něm stále aktivní. Její kvalitu garantujeme přísným výběrem, neustálými zpětnými vazbami a hodnocením její práce.

Závěr kurzu
Každý účastník obdrží osvědčení ICV o absolvování kurzu.

AGE MANAGEMENT

13.11.2014  Praha