Šikana a kyberšikana na školách. Bezpečný internet

Vzdělávací program je pro pedagogické pracovníky škol. Obsahuje praktické informace ve vztahu k řešení situací spojených s projevy agrsivního chování žáků ve školním prostředí. Bude rozdělen na čtyři části, každá v délce trvání 4 vyučovacích hodiny.
1) Vazby a přímé aplikace zákona 40/2009 Sb. trestní zákoník a dále se pojí na zákon 200/1990 Sb. (Přestupkový zákon) a další právní normy, podle kterých je možné protiprávní jednání identifikovat a rozpoznat tak jeho nebezpečí pro společnost.
2) Rozebereme reálné případy, na kterých je ilustrován postup vedení škol při realizaci řešení situací spojených s násilím. Připomeneme a zdůrazněme spolupráci s orgány OSPOD, Pedagogicko psychologické poradny, městské policie, policie ČR, Zdravotnickou záchrannou službou a rodiči. Vysvětlíme mechanismus a podobu formy oznamování, evidování a žádostí o spolupráci zejména s orgány zřizovatelské obce.
3) Kyberšikana - a) Definice pojmu kyberšikana a její příklady. Jak poznat nebezpečí a jak se bránit? b) Kde hledat pomoc nebo kam se obrátit? c) Inspirace do výuky - využití vhodného videa, komiksů, on-line testů, www stránek, projektů zaměřených na otázku kyberšikany.
4) Bezpečný internet - a) Rizika internetu a nových komunikačních technologií, on-line komunikace, b) Bezpečný pohyb na internetu, c) Sociální sítě a škola, d) Odkazy na zdroje vhodných projektů a výukových materiálů.
Vzdělávací program je založen na praktických ukázkách využití tohoto aktuálního tématu ve vyučovacích hodinách

Šikana a kyberšikana na školách. Bezpečný internet

Plzeňský kraj Upřesnující informace k termínu