Informační gramotnost - Školení znalostní úrovně P (poučený uživatel)

Kurz na míru

Tato část školení se dělí do dvou základních částí a to na povinný úvodní modul P0 a navazující modul P1.

Modul P0
Tento modul je povinným úvodem pro zájemce o další vzdělávání v úrovni P. Navazuje na školení Z, upevňuje získané vědomosti a obsahuje některá témata rozšiřující a doplňující toto školení.

Cíle
Základní cíle úvodního modulu jsou informační a motivační. Školení má pedagogického pracovníka seznámit s dalšími možnostmi smysluplného užití výpočetní techniky ve školní praxi, motivovat jej pro toto užití, vybavit jej základními ICT kompetencemi, které potřebuje pro využití informačních technologií ve výuce, a poskytnout mu informace pro následný účelný výběr navazujících specializovanějších modulů.

Obsah školení
elektronická komunikace (e-mail, chat, videokonference, e-TV,...) - 3 hodiny
pokročilá práce v textovém editoru (MS Word 2000, XP) - 4 hodiny
počítačová grafika a prezentace (rastrová a vektorová grafika, MS PowerPoint) - 4 hodiny
základy práce v tabulkovém kalkulátoru (MS Excel 2000, XP) - 4 hodiny
problematika práce se školní počítačovou sítí - 3 hodiny
využití ICT ve výuce - 2 hodiny
závěrečná samostatná práce - 10 hodin
Ukončení školení úrovně P
Školení je ukončeno závěrečnou samostatnou prací, kterou posluchači vytváří mimo školící středisko (doma, ve škole, ...) a poté ji pomocí elektronické pošty zašlou svému lektorovi k posouzení. Na základě vypracování a posouzení této práce bude vystaven certifikát o úspěšném absolvování školení pedagogických pracovníků znalostní úrovně P.

Modul P1
Po absolvování úvodního modulu si pedagogický pracovník s ohledem na svoji aprobaci vybere z nabídky zveřejněné na portálu E-gram dva další moduly. Vzdělávání v rámci každého volitelného modulu se ukončuje obhajobou závěrečné práce - projektu.

V současné době je naše škola jedním ze dvou akreditovaných školících středisek MŠMT ČR v Ústeckém kraji, která nabízí školení modulu P1 v oblasti CAD systémů.

Řešená problematika
CAD technologie ve výuce
Návaznost na technické kreslení a technické předměty
Úzká provázanost znalostí se zkušenostmi z prosperující technické praxe
Zaměření a cíle vzdělávacího modulu CAD
Hlavním cílem modulu je naučit uchazeče chápat a používat průmyslovou grafiku (CAD) jako integrální celek tvůrčí činnosti ve výuce, podpořený dlouholetými zkušenostmi a spoluprací s průmyslovou praxí. Průmyslové navrhování je v posledních několika letech postaveno na zcela nových metodách, které úzce navazují na technologickou realizaci a automatizaci výroby. Jedná se o komplexní nasazení aplikovaných informačních technologií. Obecně tyto aplikace nazýváme CA.. technologie. Výpočetní technika a tyto aplikované informační technologie se tak stávají zásadním a nepostradatelným nástrojem pro tvůrčí činnost konstruktérů, projektantů a návrhářů. Tato řešení předvýrobních etap výrobku jsou dnes považována za stěžejní. Upřednostněna je elektronická technická dokumentace, která nutně musí odpovídat požadavkům z hlediska průmyslových standardů a norem, což klade nemalé nároky na úroveň znalostí vlastní technologie u pedagogických pracovníků a studentů a nejen to. Neméně důležité je pochopení významu těchto technologií pro nasazení v mezinárodní průmyslové praxi.

Informační gramotnost - Školení znalostní úrovně P (poučený uživatel)