Fixed Assets in Microsoft Dynamics NAV 2009 (MOC80256)

 • Místo konání

 • Region:
  Jihomoravský kraj
 • Adresa:
  Brno
 • Termín

 • Termín zahájení:
  24.1.2017
 • Termín ukončení:
  24.1.2017
 • Od – do:
  24.1.2017 - 24.1.2017
 • Cena *

 • Cena:
  9750 Kč + 21% DPH
 • Popis ceny:
  9750 Kč + DPH 21%

Popis kurzu Fixed Assets in Microsoft Dynamics NAV 2009 (MOC80256)

Popis kurzu

Module 1: Setting up Fixed Assets
This module explains how to set up Fixed Assets in Microsoft Dynamics NAV2009. You examine the basics of the Fixed Assets granules that are available and how to do the basic setup.
Lessons
Fixed Assets Setup, Fixed Assets Posting Groups, Depreciation Books, FA Journal Templates, Fixed Asset Card, Main Assets and Asset Components, Record open transactions, Making duplicate entries, Copying fixed assets and FA ledger entries

Module 2: Fixed Asset Transactions
This module explains how to perform a variety of Fixed Asset transactions.
Lessons
Journals for Fixed Assets, Purchasing Fixed Assets, Calculation and Posting Depreciation, Write-Down and Appreciation of Fixed Assets, Fixed Asset Disposals, Correction of Entries, Documenting Fixed Asset Transactions, Fixed Asset Reports, Budgeting Fixed Asset Transactions, Cost-Accounting Depreciation, Indexation, Minor Assets

Module 3: Fixed Asset Reclassifications
This module explains how to use the Reclassification Journal by providing demonstrations of most common real-life situations. These include transferring a fixed asset to another location, splitting an asset, disposing of only a part of the asset, and combining two assets.
Lessons
Asset Transfers, Partial Disposal of an asset, Combining Assets

Module 4: Fixed Assets Maintenance
This module explains how to set up the maintenance functionality and how to use this to its absolute potential.
Lessons
Setting up Maintenance Information, Maintenance, Registration and Costs, Maintenance Cost Reporting

Module 5: Fixed Assets Insurance
This module explains how to set up insurance information, assign assets to insurance policies, monitor the insurance coverage, update insurance information, and index FA insurance.
Lessons
Setting up Insurance Information, Assigning Assets to Insurance Policies, Monitoring Insurance Coverage, Updating Insurance Information, Indexing Insurances

Cíle kurzu

This one-day instructor-led course provides students with the knowledge and skills to set up all aspects the Fixed Assets granules available for Microsoft Dynamics NAV2009. This course demonstrates how to set up Fixed Assets, how to perform a wide variety of Fixed Asset transactions, as well as how to handle reclassification, maintenance, and insurance where Fixed Assets are concerned. A thorough understanding of these topics allows you to streamline your Fixed Asset depreciation and reporting processes by learning how to automate these routine activities. This course shows you how to accelerate data entry by copying Fixed Assets, it teaches you how to define default values that automatically populate data fields, and it shows you how to gather the information needed to make better business decisions by exploring powerful inquiry and reporting options.
Objednat účast na kurzu - Fixed Assets in Microsoft Dynamics NAV 2009 (MOC80256)
Máte-li dotaz kontaktujte dodavatele kurzu.
Jméno:
Společnost:
Pozice ve firmě:
Text:
E-mail:
Telefon:
Tato objednávka se Vám přičte do klubu Educity
Pokud ještě nemáte klubovou kartu, zaregistrujte se zde a kartu Vám zašleme zdarma.
Číslo Vaší klubové karty:
  
Ulice:
Město:
IČ:
PSČ:
DIČ:
Kontrola proti spamu. Kolik je dvě a osm ? Součet zapište číslicemi.

Vyplněním formuláře poskytuji správci webu společnosti IVITERA a.s., Kafkova 16, 160 00 Praha, souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu za účelem zaslání vyžádané informace o nabídce vzdělávacích akcí společností IVITERA a.s. a pro zpřístupnění těchto údajů k zaslání vyžádané informace vhodným vzdělávacím společnostem. To vše v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů.

Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé. Souhlas může být kdykoli odvolán.

Správce prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami

*Objednávka kurzu či žádost o více informací je zaslána přímo dodavateli vzdělávání. Ceny kurzů bez slev na EduCity jsou stejné jako u dodavatelů. Uplatnění slev u LAST MINUTE a Akčních kurzů pouze při objednání přes EduCity.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace