Financování školy - rozpočet

Vzdělávací program je zaměřen na seznámení ředitelů škol, školských zařízení s principy tvorby rozpočtu, pro školu, školské zařízení jako příspěvkovou organizaci, včetně využití ostatních zdrojů. Klade si za cíl pochopit systém vícezdrojového financování a objasnit postupy při samotném výpočtu jednotlivých komponentů potřebných pro výpočet přímých výdajů na vzdělávání.
Seznámit se se strukturou rozpočtu na provozní výdaje ze strany zřizovatele a obeznámit se s možností využití jiných zdrojů při hospodaření příspěvkové organizace.  Legislativní rámec finančního řízení. Účastníci jsou postupně seznamováni s právním postavením školy a školské zařízení, jako příspěvkové organizace, schématem finančních toků ve školství, kompetencemi jednotlivých institucí při tvorbě rozpočtu, skladbou rozpočtu včetně definován jednotlivých zdrojů, podmínkami pro financování školy ze státního rozpočtu. Následně je probrána problematika definice republikových a krajských normativů ve vazbě na právní předpisy a postup přípravy rozpočtu (ekonomická, personální, organizační).
Dále jsou ředitelé příspěvkových organizací seznámení s postupem při návrhu rozpočtu a samotném výpočtu přímých nákladů na vzdělávání, včetně doporučení pro čerpání ostatních neinvestičních výdajů. Jsou informování o způsobu rozlišování učebních pomůcek a materiálu.
Součásti vzdělávacího programu je seznámení se s procesem a přípravou rozpočtu ze strany zřizovatele, včetně procesu schvalování a následné schvalování rozpočtových změn. Jakým způsobem lze zapojit do hospodaření příspěvkové organizace jiné zdroje, školské služby, doplňkovou činnost. Jsou seznámení se způsobem stanovování závazných ukazatelů a následném vyúčtování rozpočtu jednotlivým poskytovatelům.

Financování školy - rozpočet

17.2.2017  Jihomoravský kraj Upřesnující informace k termínu